CD/DVD nie czyta płyt – słychać pracę napędu, system “widzi” napęd


537050_24394804Jeśli napęd jest widoczny w systemie (np. w Windows w okienku “Mój Komputer” lub “Komputer”), słychać jego pracę i miga/świeci sygnalizacja pracy napędu oraz płyta nie jest zbyt porysowana prawdopodobnymi przyczynami mogą być: zabrudzenie/zmatowienie soczewki lasera lub zbyt słaby promień lasera.

Na początek należy spróbować odczytać oryginalną, nieporysowaną płytę – najlepiej CD (mniejsze wymagania od czytnika).

Odczytanie takiej płyty oznacza, że elektronika i mechanika CD/DVD jest sprawna, a płyta główna prawidłowo obsługuje napęd. Problemem może być słaby laser lub brudna soczewka.

Na początek należy wyczyścić soczewkę lasera. W tym celu należy wysunąć szufladę (w przypadku CD/DVD bez szuflady trzeba wymontować i rozebrać napęd) i patyczkiem do czyszczenia uszu oraz specjalnym środkiem przeczyścić soczewkę lasera. Po tym wykonujemy próbę. Jeśli się nie powiedzie istnieje duże prawdopodobieństwo słabego lasera.

Można próbować podnieść moc lasera za pomocą potencjometru montażowego (należy go szukać na płytce z soczewką po zdjęciu plastikowej osłony), jest to jednak rozwiązanie tymczasowe. Pomoże tylko na chwilę. Jeśli czyszczenie soczewki nie przyniosło oczekiwanych rezultatów najlepiej wymienić napęd.

Zamiast napędu CD, DVD,Combo można zamontować nagrywarkę DVD.Napędy mają standardowe wymiary i mocowania oraz standardowy rozkład otworów do przykręcania  (blaszki montażowe można przełożyć z naszego uszkodzonego napędu).

Dostępne w sprzedaży napędy mają często uniwersalną maskownicę, napędy pochodzące z demontażu zazwyczaj nie pasującą. Nie jest to problemem, ponieważ maskownicę można wymienić (oczywiście jeśli nie jest zniszczona/połamana). Do zakupionego napędu montujemy więc naszą maskownicę.